n

Τη μεγαλύτερη έκπληξη του φετινού Euro έκανε η Γεωργία, με την παρέα του Κβίτσα Κβαρατσχέλια να επικρατεί της αντίστοιχης του Κριστιάνο Ρονάλντο με 2-0 για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική των ομίλων και να παίρνει την πρόκριση στους «16» ως τρίτη.

Η Γεωργία εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η Πορτογαλία ήταν αδιάφορη (σ.σ είχε περάσει ήδη ως πρώτη) και πήρε το τρίποντο της νίκης που της έδωσε το εισιτήριο για τα νοκ-άουτ. Το σκορ άνοιξε ο Κβαρατσχέλια στο 2′ και στο 57′ ο Μικαουτάτζε διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για την ομάδα του Βίλι Σανιόλ.

Μαζί με την Πορτογαλία και την Γεωργία πέρασε και η Τουρκία ως δεύτερη στον 8ο όμιλο, μετά το 2-1 επί της Τσεχίας, η οποία αγωνιζόταν από το 20ο λεπτό με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Μπαράκ με δεύτερη κίτρινη κάρτα (11’, 20’).

Οι Γεωργιανοί μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Κβαρατσχέλια. Ο σούπερ σταρ της Νάπολι με ωραίο διαγώνιο σουτ νίκησε τον πορτιέρο της Πορτογαλίας και έκανε το 1-0 για την ομάδα του Βίλι Σανιόλ.

Στο 17’ ο Κριστιάνο Ρονάλντο απείλησε τον Μαμαρντασβίλι με εκτέλεση φάουλ, αλλά ο τερματοφύλακας της Γεωργίας ήταν στη σωστή θέση και απέκρουσε. Στο 30’ ο Ζοάο Φέλιξ έκανε το μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Παλίνια στο 43’.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου η Πορτογαλία πίεσε για την ισοφάριση και είχε ευκαιρίες με τους Κριστιάνο Ρονάλντο και Ντανίλο Περέιρα, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο 57’ η Γεωργία κέρδισε πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Αντόνιο Σίλβα στον Λοτσοσβίλι, με τον Μικαουτάντζε να το εκτελεί εύστοχα και να κάνει το 2-0.

Στο 72’ μάλιστα η ομάδα του Βίλι Σανιόλ είχε ευκαιρία για το 3-0, αλλά ο Τσακβετάντζε αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Στο 90+1’ ο Μαμαρντασβίλι είπε «όχι» σε πλασέ του Σεμέδο και στο 90+3′ ο Ζότα αστόχησε από κοντά, με την Γεωργία να παίρνει τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση ως τρίτη πίσω από την Πορτογαλία και την Τουρκια.

Η Τουρκία πήρε το εισιτήριο για τη φάση των 16 του Euro 2024. Οι παίκτες του Μοντέλα επικράτησαν 2-1 της Τσεχία, η οποία πάλεψε έως το φινάλε, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο και έτσι έμεινε εκτός διοργάνωσης.

Ο Τσαλχάνογλου με εξαιρετικό πλασέ οι Τούρκοι πέτυχαν το 1-0 στο 51ο λεπτό, εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχαν από το 20', εξαιτίας της αποβολής του Μπαράκ.

Οι Τσέχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 66ο λεπτό χάρη στο γκολ του Σούτσεκ, με τον τερματοφύλακα της Τουρκίας να μην μπορεί να ελέγξει την μπάλα, υπό την πίεση του Τσορί.

Οι Τούρκοι δέχθηκαν πρέσινγκ από τους Τσέχους, οι οποίοι έψαχναν το γκολ, αλλά κλείδωσαν τη νίκη και την πρόκριση με τον Τοσούν στο 904'. Η Τουρκία τερμάτισε στην 2η θέση με έξι βαθμούς και στη φάση των 16 θα κοντραριστεί με την Αυστρία.

Οι Τσέχοι μπήκαν δυνατά και στο 3ο λεπτό, ο Πρόβοντ εξαπέλυσε βολίδα, με τον τερματοφύλακα της Τουρκίας να διώχνει εντυπωσιακά. Το ματς είχε λίγες φάσεις, με τις δύο ομάδες και κυρίως την Τουρκία, η οποία είχε την πρωτοβουλία, να κάνει τελικές από μακριά.

Στο 20ο λεπτό, τα πράγματα έγιναν δύσκολα για τους Τσέχους, με τον Μπαράκ να βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα για πάτημα στον Όζτσαν. Οι Τούρκοι άργησαν να δείξουν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα. Στο 25' ο Ακαϊντίν πήρε μία άστοχη κεφαλιά, με τον Στάνεκ να μην απειλείται.

Το ματς συνέχιζε να μην έχει μεγάλες ευκαιρίες. Μάλιστα, η Τσεχία στο 45' είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία, με τον Γιουράσεκ να βρίσκεται απέναντι από τον Γκιουνόκ στα αριστερά της περιοχής, αλλά να μην μπορεί να τον νικήσει. Έτσι, το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Οι Τούρκοι πίεσαν στο δεύτερο μέρος. Στο 46' απείλησε με τον Γιλμάζ και τον Στάνεκ να διώχνει με δυσκολία. Η ομάδα του Μοντέλα πίεσε, είχε μέσα σε ένα λεπτό τρεις τελικές και τελικά στο 51ο λεπτό κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Τσαλχάνογλου πήρε την μπάλα αριστερά της περιοχής και ευστόχησε για το 1-0. Μάλιστα, τραυματίστηκε πάνω στη φάση ο τερματοφύλακας της Τσεχίας και αντικαταστάθηκε.

Η Τσεχία κατάφερε να παραμείνει ζωντανή στο 66'. Ο Τσορί εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο τερματοφύλακα της Τουρκίας δεν μπλόκαρε, δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, παρά τη μάχη του, όμως ο Σούτσεκ που έγινε κάτοχός της, σούταρε για 1-1. Υπήρξε έλεγχος στο VAR, αλλά η αρχική απόφαση δεν άλλαξε.

Το ματς πήρε "φωτιά". Έπεφταν κορμιά στον αγωνιστικό χώρο και η Τσεχία πίεζε την Τουρκία, ώστε να πετύχει το γκολ που θα της έδινε την πρόκριση. Ωστόσο, αυτό δεν ήρθε ποτέ. Αντιθέτως, η Τουρκία ήταν εκείνη που βρήκε κενούς χώρους και τους εκμεταλλεύτηκε για να τσεκάρει το εισιτήριο για τους 16.

. Οι Τούρκοι έτρεξαν στην αντεπίθεση, ο Κοκτσού έδωσε στον Τοσούν, ο οποίος από τα αριστερά της περιοχής, ζύγισε το σουτ του και εκτέλεσε για το 2-1 στο 90+4', το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

Πηγή: sport24.gr/to10.gr